Ежедневные архивы: 23.05.2019

22 мая 2019 г. Престольный праздник в честь святителя Николая Чудотворца в Преображенском храме. Архиерейское Богослужение.

22 мая, в праздник Преполовения Пятидесятницы, перенесения мощей святителя и чудотворца Николая из Мир Ликийских в Бар митрополит Иваново-Вознесенский и Вичугский Иосиф совершил Божественную литургию в Преображенском храме г.Иваново.

Затем он отслужил водосвятный молебен и возглавил крестный ход, прошедший по территории храма. Один из престолов Преображенского храма посвящен святителю Николаю.
Митрополиту Иосифу сослужили: настоятель Преображенского храма иерей Кирилл Тумин и священнослужители этого храма, клирики Успенского кафедрального собора и Успенского мужского монастыря.

ТРОПАРЬ И КОНДАК СВЯТОМУ НИКОЛАЮ ЧУДОТВОРЦУ, БОЖИЕМУ УГОДНИКУ:

Тропарь, глас 4

Правило веры и образ кротости, воздержания учителя яви тя стаду твоему яже вещей истина; сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая, отче священноначальниче Николае, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 3

В Мирех, святе, священнодействитель показался еси: Христово бо, преподобне, Евангелие исполнив, положил душу твою о людех твоих, и спасл еси неповинныя от смерти; сего ради освятился еси, яко великий таинник Божия благодати.

МОЛИТВА БОЖИЕМУ УГОДНИКУ НИКОЛАЮ ЧУДОТВОРЦУ:

(о помощи и заступлении)

О, всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози мне грешному и унылому в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечного мучения: да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа, и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

ВЕЛИЧАНИЕ НИКОЛАЮ ЧУДОТВОРЦУ

Величаем тя, святителю отче Николае, и чтем святую
память твою: ты бо молиши за нас Христа Бога нашего.